Pärast suure otsuse langetamist usaldada kodu või töökeskkonna õhupuhtus rekuperaatori hooleks, saite ilmselt kohe aru, et selle paigaldamisest üksi ei piisa. Selleks, et õhk kodus või kontoris oleks alati võimalikult puhas, on vaja regulaarselt vahetada rekuperaatori filtreid. Filtri vahetusprotsess ise on tõesti lihtne, arusaadav ega vaja lisavarustust ega tööriistu.
Õige filtri valimine võib aga veidi segadust tekitada.
Kõigepealt tuleb vana filtri asemele uut filtrit otsides kontrollida oma taasteseadme tootjat ja mudelit. Kuna erinevate rekuperaatorite jaoks kasutatakse erinevaid filtreid. Samuti tasuks teada, et iga seade puhastab nii keskkonnast sisse pumbatavat kui ka majast välja puhutavat õhku. Seetõttu on selleks vaja eraldi filtreid.Väljas olev õhk on võrreldamatult saastatum, mistõttu tuleb seda intensiivsemalt puhastada.
Selleks on vaja tihedamaid, kõrgema klassi filtreid, mis hoiavad rohkem saasteaineid. Samal ajal on ruumidest pumbatav ja õue puhutud õhk palju puhtam. Seetõttu ei tohiks selle puhastamine olla nii intensiivne. Puhastamine on aga vajalik, et rekuperaatorisüsteemi ei satuks tolm ja muud saasteained, mis võivad seda kahjustada või isegi kahjustada.
Mida näitab rekuperaatori filtriklass?
Tõeliselt kvaliteetsete filtrite valimiseks tuleb kontrollida, kas need vastavad ISO standardile. Selle standardi järgimine on kirjas filtril endal või selle tehnilises kirjelduses. Tõsi, kuni 2016. aastani oli kasutusel üks standard – EN 779. Ja nüüd on kasutusel teine - ISO 16890. Eelmine standard mõõdeti, kas filter läbib tahkeid osakesi. Kuid see mõõtis ainult ühte suurust. Uus mõõdab laiemat hulka tahkeid osakesi. Ehk siis analüüsib täpsemalt, millise suurusega osakesi filter läbib ja milliseid kinni hoiab.
Selle järgi, mis suuruses osakesi ta kinni hoiab ehk teisisõnu – millistest osakestest õhku puhastab – jagatakse filtrid klassidesse. Tõsi, vana standardi järgi klassifitseeriti filtreid ühtemoodi ja uue järgi erinevalt. Seega, kui olete rekuperaatorit pikka aega kasutanud, võib nende filtrite jagunemise eristamine olla veidi segane. Selleks anname teile üksikasjaliku selgituse filtrite klassifikatsiooni kohta, mis loodetavasti aitab teil õige filtri valimisel mitte eksida.
Vanad ja uued klassid rekuperaatorid
Kõigepealt tahame tutvustada õhusaasteosakeste klassifitseerimist rühmadesse, lähtudes nende peenusest ja nendest tulenevast ohust.
Õhusaaste osakesed jagunevad nelja rühma:
ePM1 – äärmiselt peened õhusaasteosakesed, mis võivad sattuda isegi vereringesüsteemi. Nagu näiteks sudu või tolmulestad.
ePM2.5 – suuremad osakesed, kuid siiski väga peened, võivad hingamisteedesse sattudes liikuda kopsudesse. See võib olla tubakasuits või erinevad bakterid.
ePM10 – piisavalt suured õhusaasteosakesed, kuid hingamisteedesse sattudes võivad need põhjustada köha, aevastamist või allergiat. Näiteks õietolm või väetised
Jämedad – õhusaaste suured osakesed. Nagu tsemenditolm, juuksekarvad või auto heitgaasid.
Filtrid jagunevad nende püütud osakeste järgi järgmistesse rühmadesse:
No, kui alguses on ikkagi raske aru saada, millist filtrit valida, võite meiega alati ühendust võtta meie kontaktide kaudu ja me selgitame ning aitame teid.