Ventilatsiooniseadme ostmine toob teie koju pideva puhta ja värske õhu juurdevoolu: filtreerib välja väljast tuleva mustuse, ebameeldivad lõhnad, linna sudu jne. Kuid selleks, et ventilatsiooniseade töötaks vaikselt ja tõhusalt, on oluline ka vahetada selle filtreid regulaarselt.
Praegu on turul kümneid tootjaid ning filtritel endil on mitmeid muutujaid, nagu klass, tootmiseks kasutatavad materjalid, filtri struktuur ja nii edasi. Kuidas valida õigeid filtreid, mis vastavad sinu ventilatsiooniseadme ja sinu isiklikele vajadustele.
Filtrite arv: millal kasutate 2 ja millal 3 filtrit?
Nii kaubanduses kui ka ventilatsiooniseadmete valikus näeb tavaliselt kahest filtrist koosnevaid komplekte. Ühte neist kasutatakse väljast tuleva õhu filtreerimiseks ja teisega majast välja eralduva õhu puhastamiseks. Kuid mõnel juhul paigaldatakse rekuperaatoritesse rohkem kui kaks filtrit.
Näiteks Broferi seadmetes saab lisaks standardsele G4 klassi filtrite komplektile kasutada F7 klassi lisafiltrit, mis võimaldab välja filtreerida ka väga väikseid osakesi. Selline komplekt sobib inimestele, kes:
– teil on mitmesuguseid allergiaid või olete väga tundlik keskkonna suhtes;
– elad kohas, mida iseloomustab kõrge õhusaaste või sudu.
Teine näide on tootja “Blauberg“, kelle kolme filtriga süsteem valmistab ette äsja paigaldatud (äsja või pärast renoveerimist) eluruume. Kolmas filter aitab puhastada maja õhku tolmust ja muudest õhus hõljuvatest osakestest, et majas valitseks kiiremini puhtus ning ehitusmaterjalide osakesed ei satuks keskkonda. Esimeste kuude jooksul täitub see filter mitmesuguste materjalidega ja seejärel eemaldatakse see, jättes alles tavalise kahe filtriga süsteemi.
Enamik tootjaid kasutab aga ventilatsiooniseadmetes kahte filtrit. See on standardvariant, mis tagab usaldusväärse ja stabiilse puhta õhu juurdevoolu elamispinnale ning kaitseb samal ajal majaõhus leiduvate osakeste keskkonda sattumise eest.
Filtrite tüübid
Lisaks tootjale on uute rekuperaatorifiltrite valikul üheks peamiseks muutujaks nende klass . See määrab osaliselt filtri enda struktuuri ja selle valmistamiseks kasutatavad materjalid. Vastavalt filtrimaterjali tekstuurile ja paigutusele jagatakse rekuperaatorifiltrid üldiselt kolme põhikategooriasse:
Materjali filtrid
Enamik kangasfiltreid kuulub G3 või G4 klassi. Kuna filtri materjal ei ole jäik, asetatakse need tavaliselt spetsiaalsetesse raamidesse või kinnitatakse ventilatsiooniseadmes oleva spetsiaalse klambriga. Mõned tootjad, kelle valikus on seda tüüpi filtreid: Mitsubishi ja Atrea.
Traatfiltrid
Seda tüüpi filtrite struktuur: filter ja traat, mis annab materjalile kuju ja jäikuse. Traatfiltrid leiate Brinki tootja valikust.
Z-joon (paneelifiltrid)
Seda tüüpi filtrite puhul raamib sünteetilist filtrimaterjali tavaliselt pappkarkass, millesse materjal asetatakse haruldaste voltidena.
Z-volt (kompaktsed filtrid ilma liimita)
Seda tüüpi filtrid on turul parima kvaliteediga. Neis on materjal paigutatud ülitihedate voldikutena. See tagab tugeva filtrikonstruktsiooni ja materjal säilitab oma kuju kogu selle kasutamise ajal. Seda tüüpi filtrit toodab Zehnder.
Süsinikkiust filtrid
See on spetsiaalset tüüpi filter, mis on loodud lõhnade eemaldamiseks. See ei ole efektiivne osakeste õhus kinni püüdmisel, kuid see on äärmiselt kasulik, kui elate kohtades, kus ebameeldivad lõhnad tungivad majja väljastpoolt.
Minipleat (kompaktfiltrid)
Seda tüüpi filtrid erinevad Z-joonest selle poolest, et materjal asetatakse kartongraami tihedate voldikutena, mis on vastastikku liimiga tugevdatud, nii et filtreeriv pind on kõikjal ühesugune. Selliseid filtreid võib leida Komfoventi ja Ensy sarjast.
Filtri komponendid
Nagu filtritüüpide käsitlemisel juba põgusalt mainitud, võib rekuperaatorifiltritel olla olenevalt tüübist, klassist ja tootja spetsifikatsioonidest väga palju detaile ja elemente:
Filtri materjal
Olenevalt filtri tüübist ja klassist on filtritel erinev kogus filtrimaterjali (sünteetilist või lõuendit): mõnel on üks kiht hõredalt kurrutatud materjali või üldse mitte, teistel on tihedad voldid või mitu materjalikihti.
Liim
Neid kasutatakse kõrgema klassi filtrites, et tagada tihedus ja kaitsta tihedalt pakitud filtrimaterjali deformatsiooni eest.
Raam
See on veel üks element, mis aitab kaasa filtri stabiilsusele ja tõhususele. Raamid on sageli valmistatud papist, kuid mõned tootjad (näiteks Zehnder) kaitsevad oma toodete autentsust ja raamivad filtreid plastelementidesse. Sellistel juhtudel on filtrite hind veidi kõrgem, kuid neid on raskem võltsida, mistõttu on filtreid vahetades lihtsam eristada analoogversioone originaalfiltritest. See tagab ja säilitab toote kõrge kvaliteedi. Metallraamid on veel üks filtrikompositsiooni variatsioon, kuid neid kasutatakse harvemini, peamiselt suuremates kaubanduslikes ventilatsiooniseadmetes . Lisaks ei sobi need kõrge õhuniiskusega ruumidesse, sest sellistes tingimustes võib metall mõne aja pärast roostetama hakata.
Käepidemed
Olenevalt tootjast ja ventilatsiooniseadme konstruktsioonist on osade tootjate filtritel ka käepidemed raami külge kinnitatud, et filtrit oleks mugav paigaldada ja eemaldada. Kuid see pole vajalik element ja seda näeb kaubanduses harvemini.
Mida ütleb nimi filtri kohta?
Kuigi internetist ventilatsioonifiltrit valides tervitavad sind esmapilgul üsna pikad keerulised nimed, ei ole raske neid “dešifreerida” ja valida konkreetsele ventilatsiooniseadmele sobiv variant. Esimese asjana tuleb arvestada nimega, mis peab ühtima seadme nimega. Saate oma otsingut väga kiiresti kitsendada, valides filtritootjate valiku või filtreerides otsingutulemusi tootja järgi üldlehel.
Filtreid ostes Filtriturg.ee veebipoest leiate nime juurest ka filtri päritolu (analoog või originaal). See märgistus aitab eristada tootja loodud tooteid teiste tootjate loodud originaalide koopiatest. Kuigi filtri tootja ja tüübi õige valiku korral asendab saadud toode ummistunud filtrid usaldusväärselt ja vastab seadme parameetritele, võib analoogfiltritel olla erinevaid materjalivariatsioone või muid nüansse, mis võivad erineda originaalfiltritest.